Organisation ( Click on the Picture below : )

 

 

 


 

CLUSTER 1 :

Mr. Yasheer Soohun (Occupational Therapist)

Mr. Jean-Pierre Lau Wan Lun (Orthopaedic Technician)

Mrs. Nazeema Gajra-Bolaky (Physiotherapist)

Mr. Valéry De Falbaire (Podiatrist)

Mr. Dev Deerpaul (Sport Therapist) 

 

CLUSTER 2 :

Mrs. Marie Daruty de Grandpré (Audiologist)

Mrs. Kusum Lata Dookheea (Speech Therapist) 

 

CLUSTER 3 :

Mr. Faheema Korumtollee-Mohamudally (Dietitian)

Mrs. Anju Gowreesunkur (Nutritionist)

 

CLUSTER 4 : 

Mr. Selvom Mootien (Counselor) 

Mrs. Astrid Koenig (Psychologist)

Mrs. Christiane Valéry (Psychotherapist)

Mrs. Diane Motay (Pyschomotor therapist)

 

 

CLUSTER 5 :

Dr. Bronny James Li Ying Pin (Chiropractor)

Mr. Nicholas Albert (Osteopath)

 

CLUSTER 6 : 

Dr (Mrs) Sadhna Manjula Hunma (Clinical Scientist)

Mr Jeetendra Chuttoo (Medical Imaging Technologist)

Mr Muhammud Shameem Lallmahomed (Medical Laboratory Technologist)

 


Curent Council members July 2021 to June 2024 :

Mr. Yasheer Soohun (Occupational Therapist – Cluster 1 – CHAIRPERSON)

Ms. Nitishah Naugah (Speech and Language Therapist – Cluster 2)

Mrs. Aryamah Kumaree Doomun (Nutritionist – Cluster 3)

Dr(Mrs). Emilie Duval (Clinical Psychologist – Cluster 4)

Mr. Amaury Boulle (Osteopath – Cluster 5)

Mr. Assad Oozeer (Medical Imaging Technologist – Cluster 6)

 

Mrs. Zaheda Begum Lallmahomed (Permanent Secretary, Ministry of Health and Wellness)

Mrs. Renuka Devi Bissessur (Deputy Permanent Secretary (alternate), Ministry of Health and Wellness)

Mr. Kamlesh Chandra Suneechur (Assistant Permanent Secretary, Prime Minister’s Office)

Mrs. Geereesha Topsy-Sonoo (Parliamentary Counsel, Attorney-General’s Office)

Mr. Brambhanund Suryakiran Sharma Bhujun (Director Tertiary, Ministry responsible for the subject of Education)

Mr. Vedanand Burosah (Assistant Director Tertiary (alternate), Ministry responsible for the subject of Education)

Mr. Poonit Ramjug

Mr. Hemnish Ram Urdhin

 

 

Past Council members 

December 2017 to December 2020 :


Mr. Michel Chang Kye (Physiotherapist - Cluster 1)

Dr. (Mrs) Rachna Gopal ( Audiologist - Speech & Language Therapist - Cluster 2)

Mr. Abdullah Dustagheer (Dietitian - Cluster 3)

Mr. Xavier Béchard (Psychologist - Cluster 4)

Dr. Cyril Fischhoff (Chiropractor - Cluster 5 - CHAIRPERSON)

Mr. Dan Jinerdeb (Medical Laboratory Technologist - Cluster 6 )




Mrs. Nulini Devi Kinnoo (Deputy Permanent Secretary, Ministry of Health and Quality of Life)

Mr. Nuvin Ramburuth  (Assistant Permanent Secretary, Prime Minister's Office)

Mrs. Geereesha Topsy-Sonoo (Assistant Solicitor General, Attorney-General's Office)

Mr. V. Burosah (Assistant Director, Tertiary, Ministry of Education)

Mr Ahad Abdool Gaffoor

Mr Jay Prakash Ramruttun 



 

Dr. (Miss) Noorjahan Joonas ( Clinical Scientist – ACTING REGISTRAR)

Mrs. Roselyne Tonta ( Office Executive Management) 

Mr Iqbal Oodally (Finance Officer)

Mr A Setanah (Human Resource Manager)